Kuzey Kıbrıs’ta Öğrenci Olanların Çok İyi Bildiği 8 Şey

Kuzey Kıbrıs adasına öğrenci adası desek yanlış olmaz. 25 üniversitede 100 bini aşkın üniversite öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ın öğrenciler tarafından en çok tercih edilme sebeplerinden birisi, Kuzey Kıbrıs’ta yaşam, konforlu ve güvenlidir. Öyleyse, Kuzey Kıbrıs’ta öğrenci olanların en iyi bildikleri şeyler nelerdir? 

1- Kuzey Kıbrıs’ta Trafik Kuralları

 Her öğrencinin adaya ilk geldiğinde en çok şaşırdığı durumlardan birisi trafiğin sol şeritten akmasıdır. Kuzey Kıbrıs’ta yaşam bir çok insan için oldukça farklı gelebilir. Hız limitleri ve yayaya yol verme gibi konularda alıştığımız düzenden farklı olması, öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

2- Elektrik Prizleri İçin Dönüştürücü Bulundurmak

 Kuzey Kıbrıs’ta İngiliz tipi elektrik sistemleri kullanılmaktadır. Bu nedenle prizlerde, çocuk kilidi ve açma kapama tuşu gibi farklılıklar vardır. Bir çok ülkeden gelen öğrenciler, Kuzey Kıbrıs’ta yaşam farklılıklarını ilk seferinde şaşkınlıkla karşılamaktadır. Tabi ki öğrenciler kendilerine has yöntemlerle dönüştürücü olmadan prizleri kullanabilmektedir.

3- Yaygın Kullanılan Yabancı Para Birimi İngiliz Sterlini’dir.

Kuzey Kıbrıs’ın resmi para birimi Türk Lirası’dır. Turizm açısından çok tercih edilen bir Akdeniz adası olması nedeniyle bir çok yabancı ülke vatandaşı tarafından da tercih edilen bir ülkedir. Kuzey Kıbrıs’ta yaşam, konut ve araç fiyatları gibi bazı konularda para birimi yaygınlıkla İngiliz Sterlini tercih edilmektedir.

4- Kuzey Kıbrıs’ta Taksi Kullanımı Yaygındır

Kıbrıs’ta mesafeler kısadır, bu yüzden öğrenciler genellikle taksiyi tercih etmektedirler. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs’ta taksi araçları çoğunlukla lüks markalardır. Bu, çok karşılaşılan bir durum olmadığı için, öğrenciler adaya ilk geldiklerinde çok şaşırmaktadır. 

5- Isınmak için sadece klima kullanılmaktadır.

Yılın on ayı güneşli iklimi ile her mevsimi ılıman geçen Kuzey Kıbrıs, yılın sadece 2 ayı kış mevsimini yaşamaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta yaşam dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilk tercihlerinde yer almaktadır. Kış aylarında kombi ve doğalgaza ihtiyaç duyulmaması sebebiyle, yaygın olarak suyu güneş panellerinin ısıtmadığı günlerde çatılarda bulunan kazanlar ile ısıtılmaktadır. 20 derecenin altına nadir düşen günler için klima en tercih edilen ısınma sistemi olmaktadır. Böylelikle, Kuzey Kıbrıs’ta yaşam oldukça elverişlidir.

6- Kıbrıs Şivesi

 Kıbrıs Türkçesi şivesi soru eklerinin olmadığı ve öz Türkçe çokça kelimeye sahiptir. Bu durum Kıbrıs Türk’ü birisi ile konuşurken öğrenciler tarafından sempatik bulunmakta ve bir süre sonra taklit edilmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan çoğu öğrenci bir süre sonra kelimelerin sonuna “-cık, -cik” eki  eklemeye başlamaktadır.

7- Kuzey Kıbrıs’ta Her Öğün Hellim Tüketmek

 Restoranlardan sipariş edilen çoğu yemekte hellim karşınıza çıkmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta okuyan öğrenciler de tostun içine, makarnanın üzerine mutlaka hellim eklemektedir. Hellimin kızartması, eritmesi, çiğ ve pişmiş bir çok kullanım şekli olması ve yöresel bir tat olmasından dolayı çokça tercih edilmektedir.

8- Ders Sonrası Plaja Gitmek

       Kuzey Kıbrıs’ta yaz mevsimi uzundur, dolayısıyla sıcak havalarda en iyi çözüm denize gitmektir. Bir ada ülkesinde dersten sonra yapılabilecek en iyi aktivite tabiki sahile gitmektir. Mesafeler kısa olduğu için, plaja gitmek oldukça kısa sürmektedir.  Kuzey Kıbrıs’ta yaşam, öğrenciler için bi hayli farklı olmaktadır.

VERKAUFSPOLITIK

Zahlungspläne für unsere Projekte

Als Akol Global bieten wir Ihnen verschiedene Zahlungspläne für die Immobilie, die Sie kaufen möchten. Während Ihres Zahlungsplans, den wir speziell für Ihre finanziellen Pläne und Ihr Budget gestalten, können Sie Ihre Zahlungen auch mit verschiedenen Optionen leisten.

Neben Bankkrediten können Sie Ihren Zahlungsprozess mit vielen Optionen wie mittel- und langfristigen Zahlungsplänen und Swap-Zahlungen erleichtern.

Alle Einheiten kommen für Bankdarlehen mit Laufzeiten von bis zu 120 Monaten in Frage.

Akol Global, das Bauunternehmen von Nordzypern, kann sich mit uns in Verbindung setzen, um einen speziellen Zahlungsplan für Sie festzulegen oder nähere Informationen über die Zahlungsmodalitäten zu erhalten.

Wir rufen Sie an.

KKTC Bauunternehmen Akol Global: Warten Sie nicht länger, um Ihr Traumhaus zu finden. Kontaktieren Sie uns, um eine Präsentation zu vereinbaren und detaillierte Informationen zu erhalten!

Seit 2003 hat AKOL Global mit seiner auf den Menschen und das Leben" ausgerichteten Vision und der Priorität der Kundenzufriedenheit rentable Projekte realisiert, die auch die Lebensqualität der Menschen mit den von ihr realisierten Immobilienprojekten erhöhen.

Kontaktieren Sie uns

Folgen Sie uns auf Sozial Media

Akol Global  © 2023 | Alle Rechte vorbehalten.