KKTC Emlakçı Komisyon Oranları Nedir?

KKTC emlakçı komisyon oranları Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri Yasası ile belirlenmiştir. Bu yasa, emlakçıların alım satım ve kiralama işlemlerinde uymaları gereken usul ve esasları düzenler. Genellikle komisyon oranları gayrimenkulün satış veya kiralama bedeline göre hesaplanır. Emlakçı komisyon oranları hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Emlakçı Komisyon Oranları Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere emlakçı komisyon oranları gayrimenkulün satış veya kiralama üzerinden hesaplanmaktadır. Yasaya göre belirlenen emlakçı komisyon oranları şu şekildedir:

Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde beşinden fazla olamaz. Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılmaktadır. Yani alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı en fazla yüzde iki buçuk komisyon alınabilmektedir.

Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz. Hizmet bedeli iş sahibi ile kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılmaktadır. Yani kiracıdan ve ev sahibinden ayrı ayrı en fazla bir aylık kira bedeli komisyon alınabilmektedir.

Emlakçı komisyon oranlarının hesaplanmasında katma değer vergisi de dikkate alınmalıdır. Katma değer vergisi oranı yüzde 18 olarak uygulanır. Örneğin; 500 bin TL’lik bir gayrimenkulün satışında emlakçının alacağı komisyon şu şekilde hesaplanmaktadır:

Alıcıdan alınacak komisyon: (500.000 x 0,025) + (500.000 x 0,025 x 0,18) = 14.750 TL

Satıcıdan alınacak komisyon: (500.000 x 0,025) + (500.000 x 0,025 x 0,18) = 14.750 TL

Toplam komisyon: 14.750 + 14.750 = 29.500 TL

KKTC’de Emlakçılık Nasıl Yapılır?

KKTC emlakçı olmak isteyenlerden belirli şart ve koşulları yerine getirmesini talep etmektedir. Bu şartlar şunlardır:

 • KKTC vatandaşı olmak;
 • 21 yaşını doldurmuş olmak;
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak;
 • Bir yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmamış olmak veya rüşvet, hırsızlık dolandırıcılık, sahtekarlık, irtikap, ırza geçme, hileli iflas ve benzeri yüz kızartıcı suçlardan dolayı mahkûm olmamış olmak;
 • Son iki yılda çek yasağına girmemiş olmak;
 • Gelir ve Vergi Dairesinden temin edeceği vergi borcu olmadığına dair belgeye sahip olmak; ve
 • Herhangi bir Tapu ve Kadastro Dairesi memuru ile evli olmamak veya birinci derece akrabalık bağı olmamak.

Bu şartları yerine getiren kişi veya kuruluşlar, Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri Yasasına uygun olarak emlakçılık yetki belgesi alabilirler. Emlakçılık yetki belgesini her yıl yenilemek zorundadırlar. Emlakçılık faaliyetlerini sadece emlakçılık yetki belgesi olan kişi veya kuruluşlarla yapabilirler.

VERKAUFSPOLITIK

Zahlungspläne für unsere Projekte

Als Akol Global bieten wir Ihnen verschiedene Zahlungspläne für die Immobilie, die Sie kaufen möchten. Während Ihres Zahlungsplans, den wir speziell für Ihre finanziellen Pläne und Ihr Budget gestalten, können Sie Ihre Zahlungen auch mit verschiedenen Optionen leisten.

Neben Bankkrediten können Sie Ihren Zahlungsprozess mit vielen Optionen wie mittel- und langfristigen Zahlungsplänen und Swap-Zahlungen erleichtern.

Alle Einheiten kommen für Bankdarlehen mit Laufzeiten von bis zu 120 Monaten in Frage.

Sie können sich mit uns in Verbindung setzen, um Ihren speziellen Zahlungsplan zu bestimmen und nähere Informationen zu den Zahlungsmodalitäten zu erhalten.

Wir rufen Sie an.

Warten Sie nicht länger, um Ihr Traumhaus zu finden. Kontaktieren Sie uns, um eine Präsentation zu vereinbaren und detaillierte Informationen zu erhalten!

  Seit 2003 hat AKOL Global mit seiner auf den Menschen und das Leben" ausgerichteten Vision und der Priorität der Kundenzufriedenheit rentable Projekte realisiert, die auch die Lebensqualität der Menschen mit den von ihr realisierten Immobilienprojekten erhöhen.

  Kontaktieren Sie uns

  Folgen Sie uns auf Sozial Media

  Akol Global  © 2023 | Alle Rechte vorbehalten.