Rayiç Bedel Ne Demek? Kıbrıs’ta Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Kuzey Kıbrıs’ta ev satın almak pek çok avantaj ve fırsat sunmaktadır. Elbette, her ülkede olduğu gibi Kıbrıs’ta da gayrimenkuller vergilendirilmektedir. Kişiler konut alım-satımlarında veya konut sahibi olmaları durumunda bazı vergilere tabidirler. Bu vergilerin hesaplanmasında sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri de rayiç bedel belirlenmesidir. Peki, bu bedel veya bir diğer adıyla pazar değeri tam olarak nedir? Kuzey Kıbrıs’ta nasıl hesaplanmaktadır?

Rayiç Bedel Nedir?

Rayiç bedel nedir?
Rayiç bedel nedir?

Bu terim bir emlak veya gayrimenkulün devlet kurumları tarafından belirlenmiş değerini ifade etmektedir. Bu bedelin hesaplanmasında birçok kriter yer almaktadır. Bununla birlikte rayiç bedellerin belirlenmesinde kullanılan en önemli faktör ortalama değerdir. Bir konutun pazar değerini aynı bölgede yer alan diğer konutların ortalama değeri belirlemektedir.

Rayiç bedeli aynı zamanda konut kredilerinde de önem arz etmektedir. KKTC’de kredi imkanları ile ilgili bilgi almak için Kıbrıs Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Rayiç bedel hesaplama
Rayiç bedel hesaplama

Eğer bir konutun veya gayrimenkulün rayiç bedelini kendiniz hesaplamak istiyorsanız, bu pek de mümkün olmayabilir. Bunun sebebi bu hesaplamalarda kullanılan parametre bilgilerine erişiminiz olmamasıdır. Bir evin rayiç bedelinin hesaplamasında kullanılan kriterler genel olarak şunlardır;

  • Bölgesel gayrimenkul fiyatları
  • Konutun yaşı ve durumu
  • Araç park etme, asansör imkanları vb. ayrıcalıklar
  • Gayrimenkul yeri ve cephesi
  • Ulaşım imkanları
Kıbrıs'ta rayiç bedel
Kıbrıs’ta rayiç bedel

Konutunuzun bu değerlerinin devlet nezdinde durumunu bilmeden yapılacak hesaplamalar kesin sonuç vermeyecektir. Bununla birlikte eğer yaklaşık bir rayiç bedel hesaplaması yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Kullanabileceğiniz yöntemlerden biri şu şekildedir;

  1. Bahse konu gayrimenkul ile yaklaşık konumda yer alan ve özellikler bakımından benzerliklere sahip 5 mülk araştırın.
  2. Bu gayrimenkullerin satış değerini metrekare bazında hesaplayın. Bunun için satış fiyatını metrekareye bölmeniz yeterli olacaktır. Örneğin, £80.000 satış fiyatına sahip 100 metrekarelik bir mülkün metrekare başına satış fiyatı £800 olacaktır.
  3. Bulduğunuz 5 gayrimenkulün metrekare birim fiyatlarının ortalamasını çıkartın.
  4. Son olarak bulduğunuz metrekare birim fiyatını sahip olduğunuz veya satın almayı planladığınız mülkün metrekaresi ile çarpın. Ortaya çıkan sonuç size yaklaşık olarak rayiç bedeli gösterecektir.

Eğer bu konu ilginizi çektiyse KKTC Emlak Sektörü Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı makalemizi de beğeneceğinizi düşünüyoruz.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Akol Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

Akol Global, the Construction Company of Northern Cyprus You can contact us to determine a special payment plan for you or to get more detailed information about payment methods.

Contact Us

KKTC Construction Company Akol Global: Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

Contact Us

Follow Us on Social Media

ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.