Koçan Nedir? Kuzey Kıbrıs’ta Koçan Türleri Nelerdir?

Kuzey Kıbrıs, son zamanlarda hem yatırım avantajları, hem de değeri artan emlak piyasası sayesinde yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Kuzey Kıbrıs’ta, yatırım amaçlı gayrimenkul satın almak veya kiralamak isteyen bireylerin en çok karşılaştığı kelime koçandır. Koçan KKTC’de tapu senedine verilen isimdir. 1974 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması sonrasında tapu senedi ile ilgili bazı prosedürler değiştirilmiştir. Bu değişiklikler çerçevesinde, koçan türleri üçe ayrılmıştır. Kuzey Kıbrıs’ta bulunan koçan türleri ise şunlardır;

 • Türk Koçan
 • Tahsis Koçan
 • Eşdeğer Koçan

   Koçan türleri arasında nitelik farkı yoktur. Genellikle, koçan türünde önemli olan kısım, koçanın hangi şart ve zamanda mal sahibinin mülküne geçtiğidir. Bunun dışında, Kuzey Kıbrıs’ta herhangi bir koçan türü üstünlüğü yoktur ve tüm koçan türleri KKTC devleti tarafından geçerliliği kabul gören, korunan resmi belgelerdir. 

Türk Koçanı

  Bu koçan türü, 1974 yılında yaşanan toprakların bölünmesinden önce Kıbrıslı Türklerin veya yabancı vatandaşların sahip olduğu konut, arsa veya işyeri için verilen tapu türüdür. Türk koçanı bulunan gayrimenkullerin bütün hakları mal sahibine aittir ve oldukça güvenli bir tapu türüdür. Türk koçan türü, diğer koçan türleri arasında sıkça tercih edilmektedir.  

Tahsis Koçanı

  Tahsis koçan, KKTC devleti tarafından verilmektedir ve verilme nedenleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu çerçevede, 1974 yılında yaşanan Harekât sonrasında, ülkesine hizmette bulunmuş kişilere verilen koçan türüdür. Ayrıca, belirli ülkelerden adaya taşınan kişilere de yaşam kurmaları amacıyla bu koçan türü verilmiştir. Oldukça güvenli olan bu koçan türü, KKTC koruması altındadır. Tapu sahiplerinin gayrimenkul üzerinde tam mülkiyet hakları vardır. Kuzey Kıbrıs’ta, kredi aracılığıyla konut satın almak istediğinizde bazı bankalar tahsis koçan türüne kredi vermemektedir. 

Kuzey Kıbrıs’ta konut kredisi almak ile ilgili merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Eşdeğer Koçanı

  Eşdeğer koçan türü ise, 1974 yılında toprakların bölünmesinin ardından, Güney Kıbrıs’tan ayrılıp, Kuzey Kıbrıs’a taşınan Türk vatandaşlarına, KKTC devleti tarafından verilmiş koçan türüdür. Kuzey Kıbrıs’a taşınan vatandaşlara verilen bu tapu türü, Güney Kıbrıs’ta bulunan taşınmazlarla eşdeğerdir. Bir süre öncesine kadar, eşdeğer koçan ve türk koçanı arasında değer farkı bulunmaktaydı. Ancak, günümüzde bu iki koçan türü arasındaki fark ortadan kaldırılmıştır. Eşdeğer koçan da oldukça güvenli bir tapu türüdür.

Kuzey Kıbrıs’ta konut fiyatlarıyla merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

You can contact us to determine your specific payment plan and get more detailed information about payment methods.

Contact Us

Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

  AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

  Contact Us

  Follow Us on Social Media

  ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.