İpotek Nedir? İpotekli Ev Satın Alınır mı?

İpotek, bir borcun teminatı olarak taşınmaz bir malın alacaklı lehine tapuya şerh edilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde alacaklı, borçlunun ödeme yapmaması durumunda mağdur olmamaktadır. Borcunu söz konusu malı satışa çıkartarak alacağını tahsil edebilmektedir. İpotek ayni bir haktır. Tarafların serbest iradesiyle yaptıkları sözleşmenin tapu siciline kaydedilmesiyle resmi bir nitelik kazanır.

Başlamadan önce Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz.

İpotekli ev satın almak, pek çok kişinin tercih ettiği bir yöntemdir. Özellikle konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler için satın alınacak evin ipoteklenmesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte ipotekli ev satın almanın avantajları ve dezavantajları olduğunu da bilmek gerekmektedir.

İpotekli Ev Satın Almanın Avantajları

 • Bu şekilde ev satın almak, uzun vadeli bir borçlanma yöntemi olduğu için peşinat ödemeden ev sahibi olmayı sağlar. Böylece kişi, bütçesini zorlamadan hayalindeki eve kavuşabilmektedir.
 • İpotekli ev satın almak, kira ödemekten daha avantajlıdır. Çünkü kira öderken her ay para kaybederken, ipotek öderken her ay evin bir kısmını satın almış olursunuz. Ayrıca kira öderken ev sahibinin isteğine bağlı olarak kirayı arttırma veya evden çıkma riski vardır. İpotekli ev satın alırken ise böyle bir risk yoktur.
 • Evinizi ipotekleyerek satın almanız evin değerinin artmasından maksimum faydayı sağlar. Evin değeri arttıkça ipotek oranı düşer ve borcunuz azalır. Ayrıca evin değeri arttıkça satışta veya takasta daha yüksek bir gelir elde edebilirsiniz.
 • İpotekli ev satın almak, vergi avantajı sağlar. Konut kredisi faizleri gelir vergisinden düşülebilmekte ve böylece vergi yükünüz azalmaktadır.

Evi İpotekli Satın Almanın Dezavantajları

 • Bu şekilde bir konut satın almak faiz ödemeyi gerektirir. Faiz oranları yüksek olduğu zaman ipotek ödemeleri de yüksek olmakta ve bütçenizi zorlayabilmektedir. Ayrıca faiz oranları değişken olduğu için ipotek ödemeleriniz de değişebilmekte ve planlamanızı bozabilmektedir.
 • Bu yöntemle satın almak genellikle borç altına girmeyi gerektirir. Uzun vadeli bir borçlanma olduğu için ipotekli ev satın alan kişi, borcunu bitirene kadar mali açıdan sıkıntılı olabilmektedir. Borcunu ödeyememesi durumunda ise ipotekli evini kaybedebilmektedir.
 • İpotekli ev satın alan kişi, borcunu bitirene kadar evini kolayca satamaz veya takas edemez. Ayrıca iş veya aile sebebiyle başka bir yere taşınmak istediğinde de ipotekli evini bırakmak zorunda kalabilmektedir.

İpotekli ev satın almak, pek çok kişinin hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Ancak ipotekli ev satın almanın avantajları ve dezavantajları olduğunu bilmek ve buna göre karar vermek gerekir. İpotekli ev satın almak isteyen kişiler, gelirlerine, borçluluk durumlarına, faiz oranlarına ve evin değerine göre bir plan yapmalı ve ipotek ödemelerini aksatmamalıdır. Böylece ipotekli ev satın almak, kişiler için bir yük değil fırsat olabilir.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

You can contact us to determine your specific payment plan and get more detailed information about payment methods.

Contact Us

Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

  AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

  Contact Us

  Follow Us on Social Media

  ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.