Kıbrıs’ta Emlak Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gayrimenkul ve emlak sektöründe önemli atılımlarda bulunmaktadır. Bu yükselişin destekçisi olan yerli ve yabancı birçok yatırımcı KKTC emlak piyasasını yakından takip etmektedir. Kıbrıs’ın fırsatlarla dolu gayrimenkul piyasasına aşina olmayanlar için Kıbrıs’ta emlak yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken ana başlıkları paylaşmak istiyoruz.

1- Koçan Türünü Öğrenin

Koçan türü

Kuzey Kıbrıs’ta emlak alım satımlarında karşılaşacağınız en büyük fark koçan türleridir. KKTC’de 3 çeşit koçan veya diğer adı ile tapu türü bulunmaktadır. Bu koçan türleri Türk Koçan, Eşdeğer Koçan ve Tahsis Koçan olarak adlandırılmaktadır. Kıbrıs’ta emlak yatırımı için adım atmadan önce koçan türleri hakkında bilgi edinmeli ve satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulü koçan türünü de göz önünde bulundurarak değerlendirmelisiniz.

2- Geri Dönüşü Hesaplayın

Kıbrıs’ta emlak yatırımı yapanları bekleyen amortisman süreleri ortalama 10-12 yıldır. Bir gayrimenkul satın almadan önce emlak amortisman süresini hesaplamalısınız. Emlak amortisman süresi emlak fiyatının, kira gelirine bölünmesi ile öğrenilmektedir. Örneğin £45.000’e satın aldığınız bir evin aylık kira getirisi £300 ise 45.000/300=150 olmaktadır ve yatırımın geri dönüş süresi 150 ay (12,5 yıl) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amortisman süresi

3- Güvenilir Şirketler ile Çalışın

Yatırımlarımızı korumanın ilk adımı güvenilir ortaklarla çalışmaktır. Kıbrıs’ta emlak yatırımı yaparken güvenilir inşaat şirketleri ile çalışmak ileride büyük mağduriyetler yaşamaktan sizi kurtaracaktır. Bir şirketin güvenilirliğini geçmiş projelerini, referanslarını ve şirket tarihini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ta çalışmakta olan emlakçılara danışarak anlaşmayı düşündüğünüz inşaat firması hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Emlak yatırımı

4- Vergi, Harç ve Diğer Giderler

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul satın alırken ödemeniz gereken çeşitli vergi ve harçlar bulunmaktadır. Bunlar damga pulu ücreti, katma değer vergisi ve tapu devir harçları gibi Kıbrıs’ta emlak yatırımı yapmadan önce öğrenmeniz gereken gider kalemleridir. Bu giderlerin yanı sıra elektrik, su ve telefon gibi abonelikler için de ayrıca ücret ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bizimle İletişime Geçin

Bütün bu detaylar ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kıbrıs’ta yapacağınız emlak yatırımları için birlikte hareket edebilir ve sizin için en doğru yatırım imkanlarını bulmanızda yardımcı olabiliriz.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

You can contact us to determine your specific payment plan and get more detailed information about payment methods.

Contact Us

Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

    AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

    Contact Us

    Follow Us on Social Media

    ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.