KKTC Satılık Ev Fiyatları Neden Döviz?

Birçok kişi gayrimenkul yatırımı için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tercih etmektedir. Elbette, bu kişiler KKTC’de emlak piyasasının pek çok farklılığa sahip olduğunu da gözlemlemektedirler. Bu farklılıklardan bazıları vergilendirme, izinler ve terimler gibi konulardadır. Bununla beraber en büyük fark satılık ev fiyatlarındadır. KKTC’de uygun fiyatlı satılık konutların yanı sıra fiyatlandırmada döviz kullanılması alıcıların dikkatini çekmektedir. Bu yazımızda KKTC satılık ev fiyatları neden döviz üzerinden talep edilmektedir açıklamaya çalışacağız.

1- Maliyetler

Kuzey Kıbrıs’ta konut yapım maliyetleri her zaman döviz üzerinden olmaktadır. Bunun en büyük sebebi ülke içerisinde sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli hammadde üretiminin olmamasıdır. Bu durum da haliyle KKTC satılık ev fiyatları konusunda dövize yönelmeyi gerektirmektedir. Ada genelinde gayrimenkul satıcıları sürekli fiyat değişimi yapmamak adına fiyatlandırmalarını döviz para birimleri üzerinden yapmaktadırlar.

KKTC ev fiyatları
KKTC ev fiyatları

2- Talep

Ülkede yabancı gayrimenkul yatırımcılarının giderek artan sayısı bu konuda bir talep oluşturmaktadır. KKTC satılık ev fiyatları yerel halk tarafından da her zaman döviz kullanılarak belirlenmiştir. Başta İngiltere olmak üzere yurtdışı bağlantılarına sahip olan yerel halk taşınmazlarının değerini döviz üzerinden belirlemektedir.

3- Güncel Piyasa

Yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı Kıbrıs emlak piyasalarında fiyatlandırmalar her zaman döviz üzerinden yapılmaktadır. Bu durum pazar hareketlerine uyum sağlamayı gerektirdiğinden dolayı KKTC’de ev satışlarında insanlar döviz kullanmaya devam etmektedir.

KKTC Satılık Ev Fiyatları

KKTC'de ev fiyatları
KKTC’de ev fiyatları

Kuzey Kıbrıs’ta ev ve konut fiyatları ağırlıklı olarak İngiliz Sterlini olarak fiyatlandırılmaktadır. Bununla birlikte kimi satıcıların Amerikan Doları ve Avro kullandığı da görülmektedir. Her ne kadar para birimleri farklı olsa da KKTC’de ev fiyatları oldukça uygundur. Örneğin; Kuzey Kıbrıs’ta 1+1 dairelerin ortalama fiyatı £45.000’dır. Bu fiyat döviz kira getirisi ve kısa emlak amortisman süresi (8- 12 yıl) göz önüne alındığında benzer ülkelerin oldukça aşağısında kalmaktadır.

Eğer Kıbrıs’ta konut fiyatları ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız Kıbrıs Ev Fiyatları – KKTC’de Ortalama Konut Fiyatları makalemizi inceleyebilirsiniz.

İletişime Geçin

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde emlak ve gayrimenkul fiyatları ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sayfa içerisinde yer alan iletişim butonunu kullanarak bilgilerinizi bırakın ve alanında uzman danışmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçsin.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

You can contact us to determine your specific payment plan and get more detailed information about payment methods.

Contact Us

Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

    AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

    Contact Us

    Follow Us on Social Media

    ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.