KKTC’de Emlak Vergisi Ne Kadar?

KKTC’de emlak vergisi ne kadar? merak ediyorsanız muhtemelen burada bir yatırım gerçekleştirme düşünceniz var demektir. Bu nedenle KKTC Ev Almak İsteyenlere Ne Tür Fırsatlar Sunuyor? merak ediyor olmalısınız. Kuzey Kıbrıs’ta emlak vergileri yatırım avantajlarının başında yer almaktadır. İşte Kıbrıs’ta emlak vergisi ve konu ile alakalı merak edebileceğiniz her şey.

Emlak Vergisi Nedir?

KKTC’de emlak vergisi diğer bütün ülkelerde olduğu gibi gayrimenkul üzerinden ödenen bir vergi çeşididir. Bu vergi gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi zorunlu bir vergidir. Emlak vergisi hemen hemen bütün gayrimenkuller için ödenmektedir. Verginin miktarı ve ödenme sıklığı ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra hesaplamada esas alınan unsurlar da değişkendir. Kıbrıs’ta emlak vergisi gayrimenkulün m2 cinsinden büyüklüğü esasına dayanarak hesaplanmaktadır.

KKTC’de Emlak Vergisi Oranı Kaç?

KKTC’de emlak vergisi oransal olarak hesaplanmaktan ziyade evin m2 cinsinden büyüklüğü dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle de KKTC’de emlak yatırımı gerçekleştirmek istiyorsanız vergi ödemesi hesaplamasında ev değeri ya da diğer değişkenleri düşünmenize gerek yoktur. Kıbrıs’ta değeri 100.000 EUR olan bir eve sahipseniz ve bu evin büyüklüğü 250 m2 olarak belirlenmişse ödeyeceğiniz emlak vergisi 250 TL olacaktır.

Kıbrıs’ta emlak vergisinin m2 başına 1 TL olarak hesaplanması çok büyük bir avantaj olarak kabul edilmektedir. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında KKTC’de emlak vergisi çok düşük. Ancak düşük olsa da verginin hesaplaması ve ödemesini yapmak gerekiyor. Kıbrıs’ta rayiç bedel, gayrimenkul değeri ve diğer pek çok seçeneğin dikkat alınmıyor olması yatırımcılar açısından ciddi bir avantaj sağlamaktadır.

KKTC’de Vergiler Ne Zaman Ödenir?

KKTC’de emlak vergisi ödemelerinin oldukça avantajlı düzeylerde olması yatırımcıların ilgisini çekse de ödemelerin geç kalmadan yapılmış olması hayli değerli. Bu durumda bilinmesi gereken en önemli husus emlak vergisinin 2 taksit şeklinde ödenmesi. Ödemelerin zamanı konusunda belediyelerin kendine has uygulamaları mevcut. Zira KKTC’de emlak vergi ödemelerini belediyeler alıyor. Gayrimenkulünüzün bağlı olduğu belediye ile iletişime geçerek ödeme zamanlarını öğrenebilirsiniz. Üstelik ödemeleri online yaparak herhangi bir sorun yaşamadan vergi borcunuzdan kurtulma şansına sahip olabilirsiniz.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

You can contact us to determine your specific payment plan and get more detailed information about payment methods.

Contact Us

Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

    AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

    Contact Us

    Follow Us on Social Media

    ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.