Kuzey Kıbrıs’ta Öğrenci Olanların Çok İyi Bildiği 8 Şey

Kuzey Kıbrıs adasına öğrenci adası desek yanlış olmaz. 25 üniversitede 100 bini aşkın üniversite öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ın öğrenciler tarafından en çok tercih edilme sebeplerinden birisi, Kuzey Kıbrıs’ta yaşam, konforlu ve güvenlidir. Öyleyse, Kuzey Kıbrıs’ta öğrenci olanların en iyi bildikleri şeyler nelerdir? 

1- Kuzey Kıbrıs’ta Trafik Kuralları

 Her öğrencinin adaya ilk geldiğinde en çok şaşırdığı durumlardan birisi trafiğin sol şeritten akmasıdır. Kuzey Kıbrıs’ta yaşam bir çok insan için oldukça farklı gelebilir. Hız limitleri ve yayaya yol verme gibi konularda alıştığımız düzenden farklı olması, öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

2- Elektrik Prizleri İçin Dönüştürücü Bulundurmak

 Kuzey Kıbrıs’ta İngiliz tipi elektrik sistemleri kullanılmaktadır. Bu nedenle prizlerde, çocuk kilidi ve açma kapama tuşu gibi farklılıklar vardır. Bir çok ülkeden gelen öğrenciler, Kuzey Kıbrıs’ta yaşam farklılıklarını ilk seferinde şaşkınlıkla karşılamaktadır. Tabi ki öğrenciler kendilerine has yöntemlerle dönüştürücü olmadan prizleri kullanabilmektedir.

3- Yaygın Kullanılan Yabancı Para Birimi İngiliz Sterlini’dir.

Kuzey Kıbrıs’ın resmi para birimi Türk Lirası’dır. Turizm açısından çok tercih edilen bir Akdeniz adası olması nedeniyle bir çok yabancı ülke vatandaşı tarafından da tercih edilen bir ülkedir. Kuzey Kıbrıs’ta yaşam, konut ve araç fiyatları gibi bazı konularda para birimi yaygınlıkla İngiliz Sterlini tercih edilmektedir.

4- Kuzey Kıbrıs’ta Taksi Kullanımı Yaygındır

Kıbrıs’ta mesafeler kısadır, bu yüzden öğrenciler genellikle taksiyi tercih etmektedirler. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs’ta taksi araçları çoğunlukla lüks markalardır. Bu, çok karşılaşılan bir durum olmadığı için, öğrenciler adaya ilk geldiklerinde çok şaşırmaktadır. 

5- Isınmak için sadece klima kullanılmaktadır.

Yılın on ayı güneşli iklimi ile her mevsimi ılıman geçen Kuzey Kıbrıs, yılın sadece 2 ayı kış mevsimini yaşamaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta yaşam dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilk tercihlerinde yer almaktadır. Kış aylarında kombi ve doğalgaza ihtiyaç duyulmaması sebebiyle, yaygın olarak suyu güneş panellerinin ısıtmadığı günlerde çatılarda bulunan kazanlar ile ısıtılmaktadır. 20 derecenin altına nadir düşen günler için klima en tercih edilen ısınma sistemi olmaktadır. Böylelikle, Kuzey Kıbrıs’ta yaşam oldukça elverişlidir.

6- Kıbrıs Şivesi

 Kıbrıs Türkçesi şivesi soru eklerinin olmadığı ve öz Türkçe çokça kelimeye sahiptir. Bu durum Kıbrıs Türk’ü birisi ile konuşurken öğrenciler tarafından sempatik bulunmakta ve bir süre sonra taklit edilmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan çoğu öğrenci bir süre sonra kelimelerin sonuna “-cık, -cik” eki  eklemeye başlamaktadır.

7- Kuzey Kıbrıs’ta Her Öğün Hellim Tüketmek

 Restoranlardan sipariş edilen çoğu yemekte hellim karşınıza çıkmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta okuyan öğrenciler de tostun içine, makarnanın üzerine mutlaka hellim eklemektedir. Hellimin kızartması, eritmesi, çiğ ve pişmiş bir çok kullanım şekli olması ve yöresel bir tat olmasından dolayı çokça tercih edilmektedir.

8- Ders Sonrası Plaja Gitmek

       Kuzey Kıbrıs’ta yaz mevsimi uzundur, dolayısıyla sıcak havalarda en iyi çözüm denize gitmektir. Bir ada ülkesinde dersten sonra yapılabilecek en iyi aktivite tabiki sahile gitmektir. Mesafeler kısa olduğu için, plaja gitmek oldukça kısa sürmektedir.  Kuzey Kıbrıs’ta yaşam, öğrenciler için bi hayli farklı olmaktadır.

ПОЛИТИКА ПРОДАЖ

Планы оплаты наших проектов

Как Akol Global, мы предлагаем различные планы оплаты специально для недвижимости, которую вы хотите приобрести. Вы можете совершать платежи различными способами в рамках своего плана платежей, который мы специально адаптировали к вашим финансовым планам и бюджету.

В дополнение к банковским кредитам вы можете облегчить процесс оплаты с помощью множества вариантов, таких как среднесрочные и долгосрочные планы платежей. Более того, Вас ждет возможность оплачивать в крипто-валюте!

Все резиденции подходят для банковских кредитов до 120 месяцев.

Akol Global, строительная компания Северного Кипра, может связаться с нами, чтобы определить специальный план оплаты для вас или получить более подробную информацию о способах оплаты.

Позвольте нам вам позвонить.

Строительная компания KKTC Акол Глобал: Не ждите больше, чтобы найти дом своей мечты. Свяжитесь с нами, чтобы спланировать презентацию и получить подробную информацию!

AKOL Global, которая с 2003 года занимается разработкой прибыльных проектов с фокусом на «людей и жизни» и приоритетом удовлетворенности клиентов, также повышает качество жизни людей с помощью реализованных ею проектов в сфере недвижимости.

Акол Глобал © 2023 | Все права защищены.