Koçan Nedir? Kuzey Kıbrıs’ta Koçan Türleri Nelerdir?

Kuzey Kıbrıs, son zamanlarda hem yatırım avantajları, hem de değeri artan emlak piyasası sayesinde yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Kuzey Kıbrıs’ta, yatırım amaçlı gayrimenkul satın almak veya kiralamak isteyen bireylerin en çok karşılaştığı kelime koçandır. Koçan KKTC’de tapu senedine verilen isimdir. 1974 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması sonrasında tapu senedi ile ilgili bazı prosedürler değiştirilmiştir. Bu değişiklikler çerçevesinde, koçan türleri üçe ayrılmıştır. Kuzey Kıbrıs’ta bulunan koçan türleri ise şunlardır;

 • Türk Koçan
 • Tahsis Koçan
 • Eşdeğer Koçan

   Koçan türleri arasında nitelik farkı yoktur. Genellikle, koçan türünde önemli olan kısım, koçanın hangi şart ve zamanda mal sahibinin mülküne geçtiğidir. Bunun dışında, Kuzey Kıbrıs’ta herhangi bir koçan türü üstünlüğü yoktur ve tüm koçan türleri KKTC devleti tarafından geçerliliği kabul gören, korunan resmi belgelerdir. 

список ингредиентов

Türk Koçanı

  Bu koçan türü, 1974 yılında yaşanan toprakların bölünmesinden önce Kıbrıslı Türklerin veya yabancı vatandaşların sahip olduğu konut, arsa veya işyeri için verilen tapu türüdür. Türk koçanı bulunan gayrimenkullerin bütün hakları mal sahibine aittir ve oldukça güvenli bir tapu türüdür. Türk koçan türü, diğer koçan türleri arasında sıkça tercih edilmektedir.  

Tahsis Koçanı

  Tahsis koçan, KKTC devleti tarafından verilmektedir ve verilme nedenleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu çerçevede, 1974 yılında yaşanan Harekât sonrasında, ülkesine hizmette bulunmuş kişilere verilen koçan türüdür. Ayrıca, belirli ülkelerden adaya taşınan kişilere de yaşam kurmaları amacıyla bu koçan türü verilmiştir. Oldukça güvenli olan bu koçan türü, KKTC koruması altındadır. Tapu sahiplerinin gayrimenkul üzerinde tam mülkiyet hakları vardır. Kuzey Kıbrıs’ta, kredi aracılığıyla konut satın almak istediğinizde bazı bankalar tahsis koçan türüne kredi vermemektedir. 

Kuzey Kıbrıs’ta konut kredisi almak ile ilgili merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Eşdeğer Koçanı

  Eşdeğer koçan türü ise, 1974 yılında toprakların bölünmesinin ardından, Güney Kıbrıs’tan ayrılıp, Kuzey Kıbrıs’a taşınan Türk vatandaşlarına, KKTC devleti tarafından verilmiş koçan türüdür. Kuzey Kıbrıs’a taşınan vatandaşlara verilen bu tapu türü, Güney Kıbrıs’ta bulunan taşınmazlarla eşdeğerdir. Bir süre öncesine kadar, eşdeğer koçan ve türk koçanı arasında değer farkı bulunmaktaydı. Ancak, günümüzde bu iki koçan türü arasındaki fark ortadan kaldırılmıştır. Eşdeğer koçan da oldukça güvenli bir tapu türüdür.

Kuzey Kıbrıs’ta konut fiyatlarıyla merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

ПОЛИТИКА ПРОДАЖ

Планы оплаты наших проектов

Как Akol Global, мы предлагаем различные планы оплаты специально для недвижимости, которую вы хотите приобрести. Вы можете совершать платежи различными способами в рамках своего плана платежей, который мы специально адаптировали к вашим финансовым планам и бюджету.

Помимо банковских кредитов, вы можете облегчить процесс оплаты с помощью множества вариантов, таких как среднесрочные и долгосрочные планы платежей и бартерные платежи.

Все резиденции подходят для банковских кредитов до 120 месяцев.

Вы можете связаться с нами, чтобы определить конкретный план оплаты и получить более подробную информацию о способах оплаты.

Позвольте нам вам позвонить.

Не ждите больше, чтобы найти дом своей мечты. Свяжитесь с нами, чтобы спланировать презентацию и получить подробную информацию!

  AKOL Global, которая с 2003 года занимается разработкой прибыльных проектов с фокусом на «людей и жизни» и приоритетом удовлетворенности клиентов, также повышает качество жизни людей с помощью реализованных ею проектов в сфере недвижимости.

  Связаться с нами

  Следуйте за нами в социальных сетях

  Акол Глобал © 2023 | Все права защищены.