İpotek Nedir? İpotekli Ev Satın Alınır mı?

İpotek, bir borcun teminatı olarak taşınmaz bir malın alacaklı lehine tapuya şerh edilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde alacaklı, borçlunun ödeme yapmaması durumunda mağdur olmamaktadır. Borcunu söz konusu malı satışa çıkartarak alacağını tahsil edebilmektedir. İpotek ayni bir haktır. Tarafların serbest iradesiyle yaptıkları sözleşmenin tapu siciline kaydedilmesiyle resmi bir nitelik kazanır.

Başlamadan önce Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz.

İpotekli ev satın almak, pek çok kişinin tercih ettiği bir yöntemdir. Özellikle konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler için satın alınacak evin ipoteklenmesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte ipotekli ev satın almanın avantajları ve dezavantajları olduğunu da bilmek gerekmektedir.

İpotekli Ev Satın Almanın Avantajları

 • Bu şekilde ev satın almak, uzun vadeli bir borçlanma yöntemi olduğu için peşinat ödemeden ev sahibi olmayı sağlar. Böylece kişi, bütçesini zorlamadan hayalindeki eve kavuşabilmektedir.
 • İpotekli ev satın almak, kira ödemekten daha avantajlıdır. Çünkü kira öderken her ay para kaybederken, ipotek öderken her ay evin bir kısmını satın almış olursunuz. Ayrıca kira öderken ev sahibinin isteğine bağlı olarak kirayı arttırma veya evden çıkma riski vardır. İpotekli ev satın alırken ise böyle bir risk yoktur.
 • Evinizi ipotekleyerek satın almanız evin değerinin artmasından maksimum faydayı sağlar. Evin değeri arttıkça ipotek oranı düşer ve borcunuz azalır. Ayrıca evin değeri arttıkça satışta veya takasta daha yüksek bir gelir elde edebilirsiniz.
 • İpotekli ev satın almak, vergi avantajı sağlar. Konut kredisi faizleri gelir vergisinden düşülebilmekte ve böylece vergi yükünüz azalmaktadır.

Evi İpotekli Satın Almanın Dezavantajları

 • Bu şekilde bir konut satın almak faiz ödemeyi gerektirir. Faiz oranları yüksek olduğu zaman ipotek ödemeleri de yüksek olmakta ve bütçenizi zorlayabilmektedir. Ayrıca faiz oranları değişken olduğu için ipotek ödemeleriniz de değişebilmekte ve planlamanızı bozabilmektedir.
 • Bu yöntemle satın almak genellikle borç altına girmeyi gerektirir. Uzun vadeli bir borçlanma olduğu için ipotekli ev satın alan kişi, borcunu bitirene kadar mali açıdan sıkıntılı olabilmektedir. Borcunu ödeyememesi durumunda ise ipotekli evini kaybedebilmektedir.
 • İpotekli ev satın alan kişi, borcunu bitirene kadar evini kolayca satamaz veya takas edemez. Ayrıca iş veya aile sebebiyle başka bir yere taşınmak istediğinde de ipotekli evini bırakmak zorunda kalabilmektedir.

İpotekli ev satın almak, pek çok kişinin hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Ancak ipotekli ev satın almanın avantajları ve dezavantajları olduğunu bilmek ve buna göre karar vermek gerekir. İpotekli ev satın almak isteyen kişiler, gelirlerine, borçluluk durumlarına, faiz oranlarına ve evin değerine göre bir plan yapmalı ve ipotek ödemelerini aksatmamalıdır. Böylece ipotekli ev satın almak, kişiler için bir yük değil fırsat olabilir.

ПОЛИТИКА ПРОДАЖ

Планы оплаты наших проектов

Как Akol Global, мы предлагаем различные планы оплаты специально для недвижимости, которую вы хотите приобрести. Вы можете совершать платежи различными способами в рамках своего плана платежей, который мы специально адаптировали к вашим финансовым планам и бюджету.

Помимо банковских кредитов, вы можете облегчить процесс оплаты с помощью множества вариантов, таких как среднесрочные и долгосрочные планы платежей и бартерные платежи.

Все резиденции подходят для банковских кредитов до 120 месяцев.

Вы можете связаться с нами, чтобы определить конкретный план оплаты и получить более подробную информацию о способах оплаты.

Позвольте нам вам позвонить.

Не ждите больше, чтобы найти дом своей мечты. Свяжитесь с нами, чтобы спланировать презентацию и получить подробную информацию!

  AKOL Global, которая с 2003 года занимается разработкой прибыльных проектов с фокусом на «людей и жизни» и приоритетом удовлетворенности клиентов, также повышает качество жизни людей с помощью реализованных ею проектов в сфере недвижимости.

  Связаться с нами

  Следуйте за нами в социальных сетях

  Акол Глобал © 2023 | Все права защищены.