Kıbrıs’ta Deprem Sigortası Hakkında Bilgiler

Kıbrıs’ta deprem sigortası konutunuzun deprem nedeniyle oluşabilecek hasarlara karşı güvence altına alınması için yaptırmanız gereken bir sigorta türüdür. Deprem sigortası birçok ülkede olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da zorunludur. Deprem sigortası yaptırmayan konut sahipleri tapu işlemlerini gerçekleştiremez, kredi kullanamaz ve hasar durumunda devlet desteği alamazlar. Bu nedenle Kıbrıs’ta deprem sigortası hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Deprem Sigortası Nedir?

Deprem sigortası doğal afette zarar gören yapıların maddi zararını karşılayan bir sigorta türüdür. Kıbrıs’ta yaptıracağınız bir deprem sigortası konutunuzun yapısını (temel, duvarlar, tavanlar vb.) kapsar. Konutunuzda bulunan eşyalarınız, deprem sigortası kapsamında değildir. Sigortanızın teminat limiti konutunuzun bulunduğu bölgeye ve yapı tarzına göre belirlenmektedir.

Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Deprem sigortası yapmak için öncelikle konutunuzun tapusuna ihtiyacınız vardır. Tapunuzda konutunuzun adresi, bağımsız bölüm numarası, arsa payı ve niteliği gibi bilgiler yer almalıdır. Tapu bilgilerinizle birlikte bir sigorta şirketine veya acentesine başvurarak deprem sigortası poliçesi düzenletebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’ta deprem sigortası poliçesi düzenlenirken konutunuzun bulunduğu bölgeye ve yapı tarzına göre prim hesaplanır. Sigorta poliçesi düzenlendikten sonra poliçe bedelini ödeyerek deprem sigortasını yaptırmış olursunuz.

Sigorta Yaptırmak Neden Zorunlu?

Deprem sigortası yukarıda da belirttiğimiz üzere birçok farklı ülkede olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da zorunludur. Sigorta yaptırmayan konut sahipleri, tapu işlemlerini gerçekleştiremez, kredi kullanamaz ve hasar durumunda devlet desteği alamazlar. Güvenilir inşaat şirketleri teslimden önce sigortalama yapılmasını talep etmektedirler.

Deprem sigortasının zorunlu olmasının nedeni, deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde konut sahiplerinin mağdur olmasını önlemek ve devletin hasar sonrası yükünü azaltmaktır. Kıbrıs adası bir deprem kuşağında yer almaktadır. Bu tür bir sigortanın yaptırılması toplumsal bir zorunluluk oluşturmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tercih edebileceğiniz birçok yerel sigorta şirketi faaliyet göstermektedir. Bu tür bir sigorta kapsamındaysanız afette zarar gören konutunuz tespit edilmekte ve zararınız karşılanmaktadır. 2023 yılında meydana gelen büyük deprem afeti bizlere yeniden deprem sigortasının ve depreme dayanıklı konutların önemini göstermiştir. Bu yüzden bu konuda herkesin titizlik göstermesi ve üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesi tavsiye edilmektedir.

VERKAUFSPOLITIK

Zahlungspläne für unsere Projekte

Als Akol Global bieten wir Ihnen verschiedene Zahlungspläne für die Immobilie, die Sie kaufen möchten. Während Ihres Zahlungsplans, den wir speziell für Ihre finanziellen Pläne und Ihr Budget gestalten, können Sie Ihre Zahlungen auch mit verschiedenen Optionen leisten.

Neben Bankkrediten können Sie Ihren Zahlungsprozess mit vielen Optionen wie mittel- und langfristigen Zahlungsplänen und Swap-Zahlungen erleichtern.

Alle Einheiten kommen für Bankdarlehen mit Laufzeiten von bis zu 120 Monaten in Frage.

Akol Global, das Bauunternehmen von Nordzypern, kann sich mit uns in Verbindung setzen, um einen speziellen Zahlungsplan für Sie festzulegen oder nähere Informationen über die Zahlungsmodalitäten zu erhalten.

Wir rufen Sie an.

KKTC Bauunternehmen Akol Global: Warten Sie nicht länger, um Ihr Traumhaus zu finden. Kontaktieren Sie uns, um eine Präsentation zu vereinbaren und detaillierte Informationen zu erhalten!

Akol Global  © 2023 | Alle Rechte vorbehalten.