Hisseli Tapu Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Hisseli tapu, bir gayrimenkulün birden fazla kişiye ait olduğunu gösteren tapu türüdür. Hisseli tapuda, gayrimenkul sahiplerinin isimleri ve pay oranları açık bir şekilde belirtilir. Ancak hangi ortağın hangi bölüme sahip olduğu belirtilmez. Hisseli tapuda, elbirliği mülkiyeti veya paylı mülkiyet söz konusu olabilir. Elbirliği mülkiyetinde, ortakların belli paylara ayrılmış hissesi bulunmaz. Paylı mülkiyetinde ise, gayrimenkul belli paylara ayrılmıştır ve her malikin payı oransal olarak belirlenmiştir. Peki, hisseli tapu sahibi olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Başlamadan önce Koçan Ne Demek? Kıbrıs’ta Koçan Türleri ve Farkları sayfamıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Hisseli Tapu Sahibi Olmanın Avantajları

Bu türden bir tapu sahibi olmanın bazı avantajları vardır. Bunlar şunlardır:

Uygun Fiyat

Hisseli tapulu bir gayrimenkulü satın almak, müstakil tapulu bir gayrimenkule göre daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Çünkü hisseli tapulu gayrimenkuller, genellikle satışa çıkarılan hissenin küçük olması veya ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle değerinin altında satılabilmektedir.

Daha Fazla Seçenek

Hisseli tapulu bir gayrimenkulü satın almak, daha fazla seçenek sunabilmektedir. Çünkü hisseli tapulu gayrimenkuller, genellikle miras yoluyla veya ortak yatırım amacıyla edinilen gayrimenkullerdir. Bu nedenle hisseli tapulu gayrimenkullerin çeşitliliği ve sayısı daha fazladır.

Kolay Yönetim

Hisseli tapulu bir gayrimenkulü yönetmek, daha kolay olabilmektedir. Çünkü hisseli tapulu gayrimenkullerin yönetimi, kanun ve yöresel adetlere göre belirlenmiştir. Buna göre olağan yönetim işleri tek başına yapılabilmekte, önemli yönetim işleri çoğunlukla kararlaştırılabilmekte ve olağanüstü yönetim işleri oybirliğiyle alınabilmektedir.

Hisseli Tapu Sahibi Olmanın Dezavantajları

Bu türden bir tapu sahibi olmanın bazı dezavantajları da vardır. Bunlar şunlardır:

Belirsizlik

Hisseli tapulu bir gayrimenkulde, hangi ortağın hangi bölüme sahip olduğu belirsizdir. Bu nedenle ortaklar arasında kullanım hakkı konusunda anlaşmazlıklar çıkabilmektedir. Ayrıca hisseli tapulu bir gayrimenkulün tamamını satın almak isteyen bir alıcı, tüm ortakların rızasını almak zorunda olduğu için belirsizlik yaşanabilmektedir.

Zorluk

Hisseli tapulu bir gayrimenkulü satmak veya devretmek, zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Çünkü hisseli tapulu bir gayrimenkulün satışı veya devri için tüm ortakların rızası gerekmektedir. Eğer ortaklardan biri veya birkaçı satışa veya devre razı olmazsa, dava açmak gerekmektedir. Ayrıca hisseli tapulu bir gayrimenkulün bölünmesi de zor olmaktadır. Çünkü hisseli tapulu bir gayrimenkulün bölünmesi için tüm ortakların rızası veya mahkeme kararı gerekmektedir.

Hisseli tapu, bir gayrimenkulün birden fazla kişiye ait olduğunu gösteren tapu türüdür. Bu tür bir tapuya sahibi olmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Hisseli tapu sahibi olmanın avantajları, daha uygun fiyat, daha fazla seçenek ve daha kolay yönetimdir. Hisseli tapu sahibi olmanın dezavantajları ise, belirsizlik, zorluk ve risktir.

ПОЛИТИКА ПРОДАЖ

Планы оплаты наших проектов

Как Akol Global, мы предлагаем различные планы оплаты специально для недвижимости, которую вы хотите приобрести. Вы можете совершать платежи различными способами в рамках своего плана платежей, который мы специально адаптировали к вашим финансовым планам и бюджету.

В дополнение к банковским кредитам вы можете облегчить процесс оплаты с помощью множества вариантов, таких как среднесрочные и долгосрочные планы платежей. Более того, Вас ждет возможность оплачивать в крипто-валюте!

Все резиденции подходят для банковских кредитов до 120 месяцев.

Akol Global, строительная компания Северного Кипра, может связаться с нами, чтобы определить специальный план оплаты для вас или получить более подробную информацию о способах оплаты.

Позвольте нам вам позвонить.

Строительная компания KKTC Акол Глобал: Не ждите больше, чтобы найти дом своей мечты. Свяжитесь с нами, чтобы спланировать презентацию и получить подробную информацию!

AKOL Global, которая с 2003 года занимается разработкой прибыльных проектов с фокусом на «людей и жизни» и приоритетом удовлетворенности клиентов, также повышает качество жизни людей с помощью реализованных ею проектов в сфере недвижимости.

Связаться с нами

Следуйте за нами в социальных сетях

Акол Глобал © 2023 | Все права защищены.