Hisseli Tapu Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Hisseli tapu, bir gayrimenkulün birden fazla kişiye ait olduğunu gösteren tapu türüdür. Hisseli tapuda, gayrimenkul sahiplerinin isimleri ve pay oranları açık bir şekilde belirtilir. Ancak hangi ortağın hangi bölüme sahip olduğu belirtilmez. Hisseli tapuda, elbirliği mülkiyeti veya paylı mülkiyet söz konusu olabilir. Elbirliği mülkiyetinde, ortakların belli paylara ayrılmış hissesi bulunmaz. Paylı mülkiyetinde ise, gayrimenkul belli paylara ayrılmıştır ve her malikin payı oransal olarak belirlenmiştir. Peki, hisseli tapu sahibi olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Başlamadan önce Koçan Ne Demek? Kıbrıs’ta Koçan Türleri ve Farkları sayfamıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Hisseli Tapu Sahibi Olmanın Avantajları

Bu türden bir tapu sahibi olmanın bazı avantajları vardır. Bunlar şunlardır:

Uygun Fiyat

Hisseli tapulu bir gayrimenkulü satın almak, müstakil tapulu bir gayrimenkule göre daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Çünkü hisseli tapulu gayrimenkuller, genellikle satışa çıkarılan hissenin küçük olması veya ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle değerinin altında satılabilmektedir.

Daha Fazla Seçenek

Hisseli tapulu bir gayrimenkulü satın almak, daha fazla seçenek sunabilmektedir. Çünkü hisseli tapulu gayrimenkuller, genellikle miras yoluyla veya ortak yatırım amacıyla edinilen gayrimenkullerdir. Bu nedenle hisseli tapulu gayrimenkullerin çeşitliliği ve sayısı daha fazladır.

Kolay Yönetim

Hisseli tapulu bir gayrimenkulü yönetmek, daha kolay olabilmektedir. Çünkü hisseli tapulu gayrimenkullerin yönetimi, kanun ve yöresel adetlere göre belirlenmiştir. Buna göre olağan yönetim işleri tek başına yapılabilmekte, önemli yönetim işleri çoğunlukla kararlaştırılabilmekte ve olağanüstü yönetim işleri oybirliğiyle alınabilmektedir.

Hisseli Tapu Sahibi Olmanın Dezavantajları

Bu türden bir tapu sahibi olmanın bazı dezavantajları da vardır. Bunlar şunlardır:

Belirsizlik

Hisseli tapulu bir gayrimenkulde, hangi ortağın hangi bölüme sahip olduğu belirsizdir. Bu nedenle ortaklar arasında kullanım hakkı konusunda anlaşmazlıklar çıkabilmektedir. Ayrıca hisseli tapulu bir gayrimenkulün tamamını satın almak isteyen bir alıcı, tüm ortakların rızasını almak zorunda olduğu için belirsizlik yaşanabilmektedir.

Zorluk

Hisseli tapulu bir gayrimenkulü satmak veya devretmek, zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Çünkü hisseli tapulu bir gayrimenkulün satışı veya devri için tüm ortakların rızası gerekmektedir. Eğer ortaklardan biri veya birkaçı satışa veya devre razı olmazsa, dava açmak gerekmektedir. Ayrıca hisseli tapulu bir gayrimenkulün bölünmesi de zor olmaktadır. Çünkü hisseli tapulu bir gayrimenkulün bölünmesi için tüm ortakların rızası veya mahkeme kararı gerekmektedir.

Hisseli tapu, bir gayrimenkulün birden fazla kişiye ait olduğunu gösteren tapu türüdür. Bu tür bir tapuya sahibi olmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Hisseli tapu sahibi olmanın avantajları, daha uygun fiyat, daha fazla seçenek ve daha kolay yönetimdir. Hisseli tapu sahibi olmanın dezavantajları ise, belirsizlik, zorluk ve risktir.

VERKAUFSPOLITIK

Zahlungspläne für unsere Projekte

Als Akol Global bieten wir Ihnen verschiedene Zahlungspläne für die Immobilie, die Sie kaufen möchten. Während Ihres Zahlungsplans, den wir speziell für Ihre finanziellen Pläne und Ihr Budget gestalten, können Sie Ihre Zahlungen auch mit verschiedenen Optionen leisten.

Neben Bankkrediten können Sie Ihren Zahlungsprozess mit vielen Optionen wie mittel- und langfristigen Zahlungsplänen und Swap-Zahlungen erleichtern.

Alle Einheiten kommen für Bankdarlehen mit Laufzeiten von bis zu 120 Monaten in Frage.

Akol Global, das Bauunternehmen von Nordzypern, kann sich mit uns in Verbindung setzen, um einen speziellen Zahlungsplan für Sie festzulegen oder nähere Informationen über die Zahlungsmodalitäten zu erhalten.

Wir rufen Sie an.

KKTC Bauunternehmen Akol Global: Warten Sie nicht länger, um Ihr Traumhaus zu finden. Kontaktieren Sie uns, um eine Präsentation zu vereinbaren und detaillierte Informationen zu erhalten!

Seit 2003 hat AKOL Global mit seiner auf den Menschen und das Leben" ausgerichteten Vision und der Priorität der Kundenzufriedenheit rentable Projekte realisiert, die auch die Lebensqualität der Menschen mit den von ihr realisierten Immobilienprojekten erhöhen.

Kontaktieren Sie uns

Folgen Sie uns auf Sozial Media

Akol Global  © 2023 | Alle Rechte vorbehalten.