Cittaslow: Kıbrıs’ın Sakin Şehirleri!

Cittaslow, yavaş şehir anlamına gelen İtalyanca bir kelime. İlk olarak 1999 yılında İtalya’nın küçük bir kasabası olan Greve in Chianti’de ortaya çıktı. Cittaslow hareketi, sakin bir yaşamı teşvik etmek, yerel ekonomiyi desteklemek ve yerel kültürü korumak amacıyla başlatıldı. Bugün dünyanın dört bir yanındaki şehirler Cittaslow hareketine katılıyor ve sakin bir yaşam tarzını benimsemeyi amaçlıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta da Cittaslow hareketine katılan şehirler var. Bu şehirler arasında Lefke, Mehmetçik, Tatlısu, Geçitkale ve Yeniboğaziçi yer alıyor. Bu şehirlerin tamamı, sakin bir yaşam tarzı sunan doğal güzellikler ve tarihi dokulara sahip şehirlerdir. Dilerseniz bu şehirlere bir göz atalım.

Yeniboğaziçi

Yeniboğaziçi veya Aysergi, Kuzey Kıbrıs’ın doğusunda yer alan bir kasabadır. Şehir sakin bir yaşam tarzı ve doğanın yeşil ve mavisi ile ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda Kıbrıs Türk müzik kültürünün önemli bir merkezi olarak da bilinmektedir. Kasabanın merkezinde yer alan “Halk Evi” adı verilen kültür merkezi, müzik etkinliklerine ev sahipliği yapar ve yerel halkın toplanma noktasıdır. Cittaslow ünvanlı bu şehirin nüfusu yaklaşık 7000’dir. Yeniboğaziçi’nin deniz kenarındaki plajları, güzel manzaraları ve doğal alanları ziyaretçileri cezbeder. Gazimağusa’ya yakın olması nedeniyle, turistler genellikle Yeniboğaziçi’ni ziyaret ederken Gazimağusa’yı da keşfetmeyi tercih ederler.

Bu şehirde konut fiyatları için Yeniboğaziçi Konut Fiyatları ve Avantajları sayfamızı ziyaret edin.

Lefke

Lefke, Kıbrıs adasının kuzeyinde, Güzelyurt Körfezi’ne bakan bir kasabadır. Yaklaşık 11.000 kişinin yaşadığı bu şehir, tarihi evleri ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Şehir merkezinde yer alan tarihi evler, Osmanlı dönemi mimarisinin en güzel örneklerindendir. Bunların yanı sıra, Lefke’nin etrafı zeytinlikler ve çam ormanlarıyla kaplıdır. Doğal güzellikleri arasında en ünlü olanı ise şehir merkezinin güneyinde yer alan Soli Antik Kenti’dir. Antik kent, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir.

Mehmetçik

Mehmetçik, Kuzey Kıbrıs’ın İskele bölgesine bağlı bir kasabadır. Yakşalık olarak 1200 kişinin yaşadığı bu yer, benzersiz doğası ve yerel yaşamı ile dikkat çekmektedir. Hayvanlık ve doğa ile iç içe yaşamanın yüksek bir ilgi gördüğü bölgede, Cittaslow yaşamının ne olduğunu gerçek anlamı ile tecrübe edebilirsiniz.

Tatlısu

Tatlısu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa İlçesi’nde yer alan bir kasabadır. Beşparmak Dağları ile Akdeniz sahilleri arasında bulunan Tatlısu, Mağusa ilçesinin en kuzeybatısında yer alır ve yüzölçümü, tarım alanları dahil olmak üzere yaklaşık 66 km²’dir. Tatlısu’da birçoğu İngiliz ve Avrupalı göçmenlerden oluşan yaklaşık 1500 kişi yaşamaktadır.

Geçitkale

Geçitkale, Mağusa bölgesinde yer alan bir kasabadır. Nüfusu yaklaşık olarak 1300 kişidir. 2014 yılındaki başvurusu sonrasında 2018 yılında Cittaslow ünvanına sahip olmuştur. 

İletişime Geçin

Eğer Cittaslow şehirlerde yaşamayı düşünüyorsanız hemen bizimle iletişime geçin. Böylece Kıbrıs’ta en güzel ve sakin şehirlerden konut satın almanız için size yardımcı olalım. Cittaslow hareketine katılan şehirler, sakin bir yaşam tarzını teşvik ederek ziyaretçilerine huzur dolu bir tatil deneyimi sunuyor. Ayrıca, yerel üreticileri destekleyerek ve yerel kültürü koruyarak, sürdürülebilir turizmin bir örneği olarak da öne çıkıyorlar. Kuzey Kıbrıs’taki Cittaslow şehirleri, doğal güzellikleri, tarihi dokuları ve sakin yaşam tarzları ile ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunuyor.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Akol Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

Akol Global, the Construction Company of Northern Cyprus You can contact us to determine a special payment plan for you or to get more detailed information about payment methods.

Contact Us

KKTC Construction Company Akol Global: Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.