Ev Fiyatı Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Ev fiyatı hesaplama bir evin satış veya kiralama değerini belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Fiyat hesaplama hem ev sahipleri hem de ev almak isteyenler için önemli bir konudur. Peki, dilerseniz bu konuda en sık kullanılan hesaplama yöntemlerine bir göz atalım.

Konut İnşa Bedeli Hesaplama

Bu yöntem evin yeniden inşa edilmesi durumunda ortaya çıkacak maliyeti hesaplar. Evin dıştan dışa yüz ölçümü ile metrekare inşa maliyeti çarpılarak bulunmaktadır. Bu yöntem, evin satış değerini değil, yeniden yapım değerini gösterir.

Konut Değer Artışı Hesaplama

Evin geçmiş yıllardaki değer artışına göre hesaplama yöntemidir. Evin alındığı yılın fiyatı ile bugünkü fiyatı arasındaki fark bulunmaktadır. Bu fark yıllık ortalama değer artış yüzdesi ve yıllık ortalama enflasyon artışı ile karşılaştırılmaktadır.

Konut Değerleme Raporu

Bu yöntem ise piyasa değerini belirlemek için profesyonel bir konut değerleme uzmanı tarafından hazırlanan bir rapordur. Konut değerleme uzmanı, evin konumu, yaşı, yapısı, büyüklüğü, oda sayısı, banyo sayısı, katı, manzarası, sosyal imkanları gibi birçok kriteri dikkate alarak evin değerini belirler.

Konut Karşılaştırma Yöntemi

Evin bulunduğu bölgedeki benzer özelliklere sahip diğer evlerin fiyatlarını karşılaştırarak evin değerini belirlemeye çalışılmaktadır. Bu yöntemde internet üzerinden ilanlara bakmak veya bölgedeki emlak danışmanlarından bilgi almak mümkündür.

Diğer Yöntemler Nelerdir?

Ev fiyatı hesaplama yöntemleri arasında bir diğer yol ise evin konum ve özellikleri ile fiyatının belirlenmesidir. Bu tür hesaplamalar için almak istediğiniz evin bulunduğu bölgedeki benzer özelliklere sahip diğer evlerin fiyatları araştırılmakta ve karşılaştırılmaktadır. Bu sayede evin piyasa değeri hakkında bir fikir edinilmektedir.

Bu yöntemin sağlıklı olabilmesi için kıyaslanan evlerin almak istediğiniz eve çok yakın özelliklere sahip olması gerekir. Örneğin, evin büyüklüğü, oda sayısı, banyo sayısı, katı, manzarası, yapısı, yaşı, sosyal imkanları gibi kriterler önemlidir. Bu kriterlerde farklılık olması durumunda evin değeri de değişebilmektedir.

Bu yöntemde internet üzerinden emlak sitelerini kullanmak veya bölgedeki emlak danışmanlarından bilgi almak mümkündür. Ancak bu tür bir hesaplama genellikle tek başına yeterli olmayacaktır. Çünkü ilanlarda verilen fiyatlar gerçek satış fiyatlarını yansıtmayabilmektedir. Ayrıca bölgedeki evlerin çok fazla çeşitlilik göstermesi durumunda karşılaştırma yapmak zorlaşabilmektedir.

Bu nedenle bu yöntemi diğer yöntemlerle birlikte kullanmak daha doğru bir sonuç verecektir. Örneğin, aylık kira bedeline göre hesaplama yöntemi ile elde edilen değer ile konum ve özelliklere göre hesaplama yöntemi ile elde edilen değer arasında bir ortalama alınabilir.

Bütün bu yöntemleri denemenize rağmen sağlıklı bir hesaplama ortaya çıkaramadığınızı düşünüyorsanız yapmanız gereken bir profesyonelden yardım almaktır. Böylece hatalı kararlar vermeden konut alım satım sürecinizi kusursuzca tamamlayabilirsiniz.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Akol Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

Akol Global, the Construction Company of Northern Cyprus You can contact us to determine a special payment plan for you or to get more detailed information about payment methods.

Contact Us

KKTC Construction Company Akol Global: Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

Contact Us

Follow Us on Social Media

ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.