KKTC’de Kira Artış Oranı Nedir?

KKTC’de kira artış oranı, kiracı ve ev sahibi arasında yapılan sözleşmede belirlenen bir yüzdedir. Bu yüzde üzerinden kira sözleşmesinin yenilenmesi sırasında uygulanarak yeni kira bedeli hesaplanır.

Yazımıza başlamadan önce Kıbrıs Ev Kiralama Rehberi‘mize göz atmak isteyebilirsiniz.

Türkiye’de bulunan ve 2022 yılında uygulanmaya başlayan kira artışındaki %25’lik sınırlama bugün hala devam etmektedir. Ancak KKTC’de bu tür bir kira artış oranı sınırlaması yoktur. Bu yüzden Kuzey Kıbrıs’ta yatırım amaçlı pek çok gayrimenkul satın alınmakta ve değerlendirilmektedir.

Özellikle Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye vatandaşlarına tanıdığını konut satın alma hakkı kira artış oranlarındaki sınırlamalar ile büyük bir avantaj haline gelmiştir. Bu durum yatırımcıların yoğun olarak KKTC’de ev satın alarak kiralamasına ve bu sayede pasif gelir elde etmesine olanak sağlamıştır.

KKTC’de Kira Artış Oranı Nasıl Belirler

Kira artış oranı, KKTC’de Borçlar Yasası’nın 38. maddesine göre belirler.

Borçlar Yasası’nın 38. maddesinde şunlar belirtilmektedir.

Kiracının kiralananı kullanma hakkı, kira sözleşmesinin süresi sona ermedikçe devam eder. Kiracının bu hakkını kullanabilmesi için, kira bedelini ödemesi gerekir. Ek olarak kiracının kiralananı kullanma hakkı, kira sözleşmesinin süresi sona ermedikçe devam eder. Kiracının bu hakkını kullanabilmesi için, kira bedelini ödemesi gerekir.

Kira sözleşmesinin süresi sona erdiği zaman, tarafların yeniden anlaşmaları halinde yeni bir sözleşme yapılır. Yeni sözleşmede kira bedeli değişir. Taraflar yeni bir sözleşme yapmazlarsa veya yeni bir sözleşme yapmak üzere anlaşmazlarsa, eski sözleşme aynen devam eder.

Eski sözleşmenin devam ettiği hallerde, ev sahibi veya kiracı, her yılın başında veya herhangi bir zamanda, kira bedelinin artırılmasını veya azaltılmasını isteyebilir. Bu istek yazılı olarak yapar ve karşı tarafa tebliğ eder.

Kira bedelinin artırılması veya azaltılması isteği, tarafların anlaşması halinde kabul eder. Taraflar anlaşamazlarsa, isteği yapan taraf mahkemeye başvurur. Mahkeme, kiralananın niteliği, konumu, durumu ve piyasa şartlarına göre makul bir kira bedeli belirler.

Mahkemece belirlenen kira bedeli, isteğin yapıldığı tarihten itibaren geçerli olur. Mahkeme kararı kesinleştikten sonra taraflara tebliğ eder.

Borçlar Yasası’nın 38. maddesine göre, kira artış oranı tarafların anlaşmasıyla belirler. Ancak taraflar anlaşamazsa veya anlaştıkları oran makul olmazsa mahkeme devreye girer.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Akol Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

Akol Global, the Construction Company of Northern Cyprus You can contact us to determine a special payment plan for you or to get more detailed information about payment methods.

Contact Us

KKTC Construction Company Akol Global: Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

Contact Us

Follow Us on Social Media

ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.