Kktc’de Yatırıma En Uygun Bölgeler

KKTC’de Yatırım Yapmayı Tercih Edenler

Kuzey Kıbrıs, son zamanlarda gayrimenkul yatırımlarında yükselen ivmesiyle dikkat çeken bir ülke konumundadır. KKTC, uygun satılık konut fiyatları ve kira getirileri ve amortisman sürelerinin kısa olmasıyla öne çıkmaktadır. Özellikle yabancı yatırımcıların ilgisini çekmekte olan Kuzey Kıbrıs, çeşitli gayrimenkul seçenekleri sunmasıyla da tercih sebebi olmaktadır. KKTC’nin aktif nüfusu 400.000 civarında olup her yıl on binlerce öğrenci ve milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kuzey Kıbrıs’taki bu nüfus trafiği aynı zamanda emlak trafiğine de yansımaktadır. Peki emlak trafiğinde yer alan yatırımcılar KKTC’de yatırıma en uygun bölgeler olarak nereleri tercih etmekteler? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde buraya değineceğiz.

Tatil amaçlı ziyaret eden turistlerin bir kısmı yerleşme veya oturum amaçlı ev alımı yapmaktadır. Haliyle bu alımlar zamanla yatırım unsuruna dönüşmektedir. Bununla beraber Kuzey Kıbrıs’ta üniversite eğitimi almak isteyen bazı öğrencilerin aileleri burada ev satın almaktadır. Böylelikle öğrenim gören çocuklarının kalacak yer problemine kalıcı bir çözüm sağlamayı tercih etmektedir. Öğrenim süreci sonlandıktan sonra satın aldıkları evden kira getirisi elde ederek bir şekilde yatırım sağlamış olmaktalar. Bu gibi sebeplerle popülerliği artan KKTC’ye yalnızca yatırım amacıyla gelen nüfusta da ciddi derecede artış göstermektedir. Uzmanlar, KKTC’de henüz yatırıma açık birçok bölge bulunduğu için bu yatırımların uzun süreler devam edeceğini tahmin etmektedir. 

KKTC’de Yatırıma En Uygun Bölgeler

Gelişmiş KKTC emlak sektörü, KKTC vatandaşları ile yabancı yatırımcılar arasında hiçbir ayrım yapmadan tüm yatırımcıları özel mülkiyet yasalarıyla korumaktadır. Bu durum, Kuzey Kıbrıs emlak sektörünün kısa sürede büyük kazançlar elde etmesine olanak sağlamaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yatırım yapmayı düşünen birçok kişinin aklındaki bazı soru işaretleri vardır. Bunlardan en yaygını, hangi bölgenin emlak yatırımı için daha uygun olduğudur. Bu bağlamda, KKTC’de yatırıma en uygun bölgeler şunlardır:

  • Kyrenia
  • Famagusta
  • Iskele

Girne bölgesi, gelişmiş yaşam standarları ve turistlerin vazgeçilmez konumu olan gözde konumların başında gelmektedir. Burası Kuzey Kıbrıs’ın ilk yatırım cenneti haline gelen bölgesi olma özelliğini taşımaktadır. Bununla birlikte Girne bölgesi merkeziyle birlikte çevresi de gelişmeye devam etmektedir. Esentepe, Arapköy, Lapta, Alagadi, Çatalköy, Alsancak, Zeytinlik, Dikmen ve Sadrazamköy gibi çevre bölgeler öne çıkmaktadır. Bu bölgeler, artan talep ve projelerle birlikte yatırım için öncelikli tercihlerden bazıları haline gelmektedir. Gelişen ve şehirleşen bu bölgelerde yapılan yatırımların uzun vadede ciddi değer kazanacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. 

Yine uzun yıllardır yatırımcıların göz bebeği olan Mağusa, sakinlerine aradığı her şeye ulaşabilme imkânı sağlamaktadır. Mağusa aynı zamanda en çok tercih edilen bölgelerden biri olmasıyla dikkat çekmektedir. Son zamanların yükselen yıldızı İskele, artan yatırım ivmesiyle bambaşka bir turizm bölgesi olarak öne çıkmaktadır. Karpaz Yolu üzerine kıyı şeridi boyunca konumlanan bölgeler de, İskele’yle beraber en çok tercih edilen bölgelerden olmaya başlamıştır. Bunlardan bazıları Yeniboğaziçi, Ötüken, Çanakkale ve Tuzla bölgeleridir. Bu bölgelerin tercih edilme sebepleri ise İskele ile Gazimağusa arasında bağlantı noktasında yer almalarıdır. Bu bölgelerin kıyı şeridinde yer almaları ve hem şehre hem de doğaya yakın olması büyük avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda uygun konut fiyatları sağlamaları sebebiyle yatırımcıların bir süredir rotayı çevirdikleri bölgeler olmaktadırlar.

KKTC’nin Yükselen Yıldızı İskele

İskele Bölgesi’ne gelince ise, burası özellikle son dönemlerde yatırımcıların en öncelikli tercihi haline gemiştir. Hem turistik hem de kalıcı olarak Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmeyi düşünenlere muazzam imkanlar sağlamakta. Denizle güneşin tadını çıkarmak isteyenler için İskele bölgesinde birbirinden çeşitli ve mükemmel seçenekler bulunmaktadır. Tamamı halk plajı olan Makenzi Beach, Derinya Beach, Glapsides Beach ve Silver Beach burada yer almaktadır. Bunlarla beraber, meşhur benzersiz Long Beach de bu bölgede bulunmaktadır. Bunlarla beraber sayısız doğal güzelliklere ve tarihi değerlere sahip olan KKTC’de gezilecek yerler sayısızdır. Ayrıca Forbes Dergisi, KKTC’yi kıyı şeridinde emlak sağlayan en iyi bölgelerden biri olarak göstermiştir.

Özellikle artan konut niteliği ve çeşitliliği, bu bölgelerin yatırım için en uygun olarak görülmesinde büyük rol oynamaktadır. Her ziyaretçi tipine uygun olan bu bölgelerde yatırımcıların öncelikli olarak tercih ettiği konut tipleri bulunmaktadır. Bu çeşitlilik ve gelişmekte olan emlak sektörü, KKTC’de Emlak Yatırımı Yapmanın Avantajları’ndan yalnızca biridir.

En Çok Tercih Edilen Konut Tipleri

Son yıllarda yakaladığı büyüme ve gelişme ivmesiyle KKTC, yerli ve yabancı yatırımcıların öncelikli tercihlerinden biri haline gelmiştir. Daha önce belirttiğimiz gibi burada yatırım tercih edilmesi için birçok sebep vardır. Emlak satın alma işlemlerinin kolaylığı ve özellikle yüksek amortisman değerleri, bölgeyi yatırımcılar için çekici kılmaktadır. Kuzey Kıbrıs, coğrafi konumu, güvenli iklimi, tarihi zenginliği ve yüksek yaşam standartlarıyla dikkat çekmektedir. Bu özellikleriyle KKTC rahatça yaşanabilir bölgeler arasında öne çıkmaktadır. Bu bölgede yatırımcıların genellikle tercih ettiği bazı konut tipleri bulunmaktadır. Genellikle daha düşük maliyetli, az kişilik ve dolayısıyla daha ekonomik olan emlak tipleri tercih edilmektedir. Düşük maliyetli olan bu tipler aynı zamanda yatırımcıya birden fazla yatırım yapma fırsatı sunmaktadır. Ayrıca konut tiplerinin küçük metrekarelerde olması, kira getirilerinin yüksek olmasından dolayı olumsuz bir durum yaratmamaktadır.

Daha yüksek maliyetli, büyük metrekareli müstakil villalar veya konutlar yatırımcılar tarafından daha az tercih edilmektedir. Aile veya kalabalık grup yaşantısına uygun konut tipleri, kalıcı ikamet etmek isteyen kişi veya kişilerin hedefindedir. Bu yüzden bunlar, yatırımcılar tarafından düşük maliyetli ve küçük metrekareli daire tiplerine kıyasla az tercih edilmektedir. Özellikle KKTC’de yaşayan kiracı profili ve sayısı, bu daire tiplerinin tercih edilmesini teşvik etmektedir. Bu nedenle, KKTC’de en çok tercih edilen daireler, Stüdyo, 1+1, 2+1 ve Loft tipleridir. Bu daire tipleri, mevsimsel olmayan, yılın her döneminde sürekli olarak kiracı bulma potansiyeline sahiptir. Bu durumlar KKTC’de yapılan emlak yatırımlarının amortisman süresini ciddi derecede kısaltmaktadır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için KKTC’de En Çok Tercih Edilen Konut Tipleri yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Akol Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

Akol Global, the Construction Company of Northern Cyprus You can contact us to determine a special payment plan for you or to get more detailed information about payment methods.

Contact Us

KKTC Construction Company Akol Global: Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

Contact Us

Follow Us on Social Media

ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.