KKTC’de Oturma İzni Alma Rehberi

KKTC’de oturma izni almak isteyen bir yatırımcı mısınız? Yatırım yaparken Kıbrıs’ta yaşam için neleri dikkate almak gerektiğini öğrenmek mi istiyorsunuz? O halde Akol Group olarak hazırladığımız bu rehberi incelemelisiniz. Hem yatırımınızı daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebilecek hem de Kıbrıs’ta yaşamaya başlamayacaksınız. İşte Kıbrıs’ta oturma izni almak için dikkat etmeniz gerekenler!

KKTC’de Oturma İzni Alma Kriterler

KKTC vatandaşı olmayan ve taşınmaz satın alarak oturma izni elde etmek isteyenler için bazı kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Bu çerçevede yatırımcıların aşağıdaki konuları dikkate alması şarttır.

 • KKTC sınırları içinde ikamet etmeye uygun bir taşınmazın olması,
 • Taşınmazın bir sözleşme ile satın alınması durumunda satış bedelinin en az 3’te 1’inin ödenmesi gerekir,
 • Aynı konutta ikamet eden hissedarlar için alınmış bir kısa dönem ikamet izninin olmaması,
 • Taşınmazın başvuru sahibi adına düzenlenen bir koçanı varsa başvuru sahibinin en az 3 asgari ücret oranında aylık gelire sahip olması.

Yukarıdaki koşulları sağlayan yabancı ülke vatandaşları KKTC’de oturma izni almak için başvuru yapabiliyor.

KKTC’de Oturum İzni Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

KKTC’de oturma izni almak isteyen yatırımcılar için vizeyle giriş sonrasında en geç 30 gün içinde bulunulan bölgedeki İlçe Polis Müdürlüğü Muhaceret Amirliği’ne başvurulmalıdır. Başvuruların yapılması sonrasında en geç 10 gün içerisinde değerlendirmesi yapılmaktadır. İnceleme sonrasında olumlu kararın çıkması ve ekstra incelemelere gerek görülmemesi halinde ikamet izni onay tarihi itibarıyla alınmaktadır. Onay alan oturma izni başvuru sahiplerinin başvuruyu takiben 30 gün içerisinde sağlık raporunu ilgili birime teslim etmesi gerekir. Aksi takdirde başvurunun reddedilmesi söz konusudur.

KKTC’de Oturma İzni Muafiyeti Nedir?

Kıbrıs’ta taşınmaz satın alarak oturma izni hakkı elde eden yatırımcılar vardır. Bunun yanı sıra bu hakkı doğrudan elde etmek de mümkündür. Bu durumda oturma izni muafiyeti söz konusu olmaktadır. KKTC’de yatırım yoluyla oturma izni almak için süreci Akol Group danışmanlığında yürütebilirsiniz. Böylelikle Kıbrıs’ta geçireceğiniz zamanla alakalı herhangi bir problemle karşı karşıya kalmazsınız. Akol Group olarak oturma ve ikamet izni konusunda size her zaman yardımcı olmaya çalışıyoruz.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

You can contact us to determine your specific payment plan and get more detailed information about payment methods.

Contact Us

Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

  AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

  Contact Us

  Follow Us on Social Media

  ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.