Bahçeli Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bahçeler içerisinde bir ev satın almak, doğa ile iç içe yaşamak isteyenler için cazip bir seçenek olabilir. Bahçeli evler hem konforlu hem de keyifli bir yaşam alanı sunar. Ancak bahçesi olan bir ev alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İşte bahçeli ev alırken nelere dikkat etmeniz gerekenler.

Bahçeli Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bahçeli konut satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Coğrafya

Bu tür konutlarda evin bulunduğu lokasyon oldukça önemlidir. Bahçeli bir ev satın alırken, bulunduğu bölgenin iklimi, ulaşımı, güvenliği, altyapısı ve sosyal olanakları gibi faktörleri dikkate almak doğru tercih yapmanızı kolaylaştıracaktır. Örneğin, bahçeli evin bulunduğu bölge çok sıcak veya çok soğuk ise, bahçenin bakımı ve kullanımı zorlaşabilmektedir. Ayrıca bahçeli evin bulunduğu bölge çok uzak veya ulaşımı zor ise, günlük hayatınızı olumsuz etkileyebilmektedir.

Tapu

Hangi konutu satın alırsanız alın tapu durumuna dikkat etmek gerekir. Bahçeli bir ev satın alırken, tercih edilmesi gereken tapu türleri kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusudur. Bu tapu türleri, bahçeli evin tamamının size ait olduğunu gösterir. Eğer bahçeli evin tapusu hisseli tapu ise, bahçenin bir kısmının veya tamamının başka kişilere ait olduğu anlamına gelir. Bu durumda bahçenin kullanım hakkında sorunlar yaşanabilmektedir.

Garden

Bahçeli ev alırken bahçenin durumu ve özellikleri de önemlidir. Bu türden bir ev alırken, bahçenin büyüklüğü, şekli, peyzaj düzenlemesi, bitki çeşitliliği, sulama sistemi ve aydınlatma sistemi gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Örneğin, bahçenin büyük olması avantaj gibi görünmekle birlikte, bakım ve masraf giderlerini arttırabilmektedir. Ayrıca bahçenin şekli ve peyzajı da estetik ve fonksiyonel açıdan uygun olmalıdır. Bahçede yetişen bitkiler de iklim ve toprak koşullarına uygun olmalıdır.

Bina

Bu tür evleri alırken sadece bahçeye değil, eve de dikkat etmek gerekir. Evdeki oda sayısı, metrekare, planlama, malzeme kalitesi, ısıtma ve soğutma sistemi gibi faktörler değerlendirilmelidir. Örneğin, bahçeli evde yeterli oda sayısı olması hem konfor hem de değer açısından önemlidir. Ayrıca bahçeli evdeki malzeme kalitesi ve ısıtma-soğutma sistemi de hem enerji verimliliği hem de dayanıklılık açısından önemlidir.

Bahçeli ev alırken nelere dikkat edilmesi gerekenler konusunda birçok bilgiyi sizlerle paylaştık. Bahçesi olan bir konut alırken dikkat edilmesi gereken hususlar, lokasyon, tapu, bahçe ve evdir. Bahçeli ev alırken bu hususlara dikkat ederek hem doğru hem de akıllı bir yatırım yapabilirsiniz.

Dilerseniz konu ile ilgili Kıbrıs’ta Bahçeli Evler Pahalı mı? makalemize de göz atabilirsiniz.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Akol Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

Akol Global, the Construction Company of Northern Cyprus You can contact us to determine a special payment plan for you or to get more detailed information about payment methods.

Contact Us

KKTC Construction Company Akol Global: Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

Contact Us

Follow Us on Social Media

ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.