Kıbrıs’ta Ev Satın Almak için Yapmanız Gerekenler

Kıbrıs’ta ev satın almak son yıllarda hem kârlı hem de mantıklı bir yatırım olarak kabul edilmektedir. Akdeniz coğrafyasının en önemli noktalarından bir tanesi olarak kabul edilen Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmek istediğinizde dikkat etmeniz gereken pek çok detay var. O halde Kıbrıs’ta gayrimenkul sahibi olmak için atmanız gereken adımları değerlendirelim!

Kıbrıs’ta Ev Almak İstediğiniz Bölgeyi Seçin

Kıbrıs’ta ev almak

Akdeniz’in önemli adalarından olan Kıbrıs’ta şehir seçenekleri çok fazla değildir. Ancak seçeceğiniz şehirlerin az olması sınırlı gayrimenkul seçeneklerinin bulunmasına neden olabilmektedir. Bu durumda yapmanız gereken sadece Kıbrıs’ta satın alacağınız evin nerede olması gerektiğine karar vermek olacaktır. Gazimağusa, Girne, İskele ve Lefkoşa gibi pek çok seçenekten bir tanesini değerlendirerek size özel bir mülk satın alma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Tapu İşlemlerinizi Tamamlayın

Kuzey Kıbrıs’ta ev almak

Kıbrıs’ta ev almak istediğinizde ‘Koçan’ yani tapu anlamına gelen belgeyi edinmeniz gerekir. Bu aşamada 3 farklı tapu çeşidinin bulunduğunu bilmelisiniz. Aşağıda sıralanan tapu seçenekleri KKTC tarafından verilirken sahibine geniş haklar sunar.

Yukarıdaki tapu seçeneklerinin her birinin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle de bir tapu alma sürecinde seçenekleri bilerek işlem yapmak çeşitli avantajlar sağlayabilecektir.

Vergi ve Harç Ödemeleri

KKTC’de ev sahibi olmak istiyorsanız Türkiye’de olduğu gibi çeşitli pul ve harç ödemeleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İşte Kıbrıs’ta ev satın almak isteyenlerin ödemesi gereken vergi ve harçlar.

KKTC’de ev almak

Pul Harcı: Satış sözleşmesinin toplam değeri üzerinden alınmaktadır. Değerin %0,5 kadarı olarak hesaplanan pul harcı satış sözleşmesinin imzasından sonra 21 gün içinde ödenmelidir.

Tapu Devir Devir Harcı: Gayrimenkul Devir Harcı, %6 olarak ödenen bir harç türüdür. Muafiyet hakkının kullanılması durumunda %6 olan oran bir kereliğine %3 olarak düzenlenmektedir.

Stopaj Vergisi: Ev satışı söz konusu olduğunda ilk satış için %0 olsa da 2. ve 3. satışlarda %3 olarak belirlenmiştir. Ancak profesyonel gayrimenkul satışı yapanlar yani emlakçılar için bu oran %6,5 seviyesindedir.

Vergi oranlarının düşük tutulması Kıbrıs’ta ev satın almak isteyenlerin teşvik edilmesini sağlar. Bu da çok sayıda yatırımcıyı adaya çeker.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Akol Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

Akol Global, the Construction Company of Northern Cyprus You can contact us to determine a special payment plan for you or to get more detailed information about payment methods.

Contact Us

KKTC Construction Company Akol Global: Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

AKOL GLOBAL, which has been producing lucrative projects with its 'human and life' oriented vision and customer satisfaction priority since 2003, also improves the life quality of individuals with the real estate projects it realizes.

Contact Us

Follow Us on Social Media

ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.