KKTC Emlakçı Komisyon Oranları Nedir?

KKTC emlakçı komisyon oranları Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri Yasası ile belirlenmiştir. Bu yasa, emlakçıların alım satım ve kiralama işlemlerinde uymaları gereken usul ve esasları düzenler. Genellikle komisyon oranları gayrimenkulün satış veya kiralama bedeline göre hesaplanır. Emlakçı komisyon oranları hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Emlakçı Komisyon Oranları Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere emlakçı komisyon oranları gayrimenkulün satış veya kiralama üzerinden hesaplanmaktadır. Yasaya göre belirlenen emlakçı komisyon oranları şu şekildedir:

Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde beşinden fazla olamaz. Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılmaktadır. Yani alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı en fazla yüzde iki buçuk komisyon alınabilmektedir.

Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz. Hizmet bedeli iş sahibi ile kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılmaktadır. Yani kiracıdan ve ev sahibinden ayrı ayrı en fazla bir aylık kira bedeli komisyon alınabilmektedir.

Emlakçı komisyon oranlarının hesaplanmasında katma değer vergisi de dikkate alınmalıdır. Katma değer vergisi oranı yüzde 18 olarak uygulanır. Örneğin; 500 bin TL’lik bir gayrimenkulün satışında emlakçının alacağı komisyon şu şekilde hesaplanmaktadır:

Alıcıdan alınacak komisyon: (500.000 x 0,025) + (500.000 x 0,025 x 0,18) = 14.750 TL

Satıcıdan alınacak komisyon: (500.000 x 0,025) + (500.000 x 0,025 x 0,18) = 14.750 TL

Toplam komisyon: 14.750 + 14.750 = 29.500 TL

KKTC’de Emlakçılık Nasıl Yapılır?

KKTC emlakçı olmak isteyenlerden belirli şart ve koşulları yerine getirmesini talep etmektedir. Bu şartlar şunlardır:

  • KKTC vatandaşı olmak;
  • 21 yaşını doldurmuş olmak;
  • En az lise veya dengi okul mezunu olmak;
  • Bir yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmamış olmak veya rüşvet, hırsızlık dolandırıcılık, sahtekarlık, irtikap, ırza geçme, hileli iflas ve benzeri yüz kızartıcı suçlardan dolayı mahkûm olmamış olmak;
  • Son iki yılda çek yasağına girmemiş olmak;
  • Gelir ve Vergi Dairesinden temin edeceği vergi borcu olmadığına dair belgeye sahip olmak; ve
  • Herhangi bir Tapu ve Kadastro Dairesi memuru ile evli olmamak veya birinci derece akrabalık bağı olmamak.

Bu şartları yerine getiren kişi veya kuruluşlar, Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri Yasasına uygun olarak emlakçılık yetki belgesi alabilirler. Emlakçılık yetki belgesini her yıl yenilemek zorundadırlar. Emlakçılık faaliyetlerini sadece emlakçılık yetki belgesi olan kişi veya kuruluşlarla yapabilirler.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Akol Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

Akol Global, the Construction Company of Northern Cyprus You can contact us to determine a special payment plan for you or to get more detailed information about payment methods.

Contact Us

KKTC Construction Company Akol Global: Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.