Sahibinden Satılık Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Sahibinden satılık ev arayanları genellikle pek çok sürpriz beklemektedir. Bunun sebebi bu tür bir satın alma yöntemi tercih edenlerin ikinci el konutlara yönelmesi ve çoğu zaman gayrimenkul uzmanlarının hizmetlerini kullanmamalarıdır. Bu yüzden sizlerle sahibinden konut satın almak isteyenler için önemli ipuçları paylaşacağız.

Sahibinden Satılık Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bir konutu direkt olarak sahibinden satın almayı tercih ediyorsanız muhtemelen birçok danışmanlık hizmetinden mahrum kalacaksınız. Bu yüzden özellikle tapu işlemlerine, konutun durumu ve fiyatına dikkat etmeniz gerekir. Dilerseniz bu konularda dikkat etmeniz gerekenlere daha detaylı olarak göz atalım.

Tapu İşlemleri

Sahibinden satılık ev araştırması yapanlar için en önemli konulardan biri tapu işlemleridir. Tapu işlemleri sırasında evin sahibinin gerçekten tapu sahibi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca evin üzerinde herhangi bir ipotek, haciz, şerh gibi sorun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca tapu harcı, vergi ve diğer masrafları da hesaba katmalısınız. Bu tür işlemler size karmaşık geliyorsa, tapu işlemleri için bir avukattan veya emlak danışmanından yardım alabilirsiniz.

Konutun Durumu

Sahibinden satılık ev alırken evin durumunu da iyi incelemelisiniz. Evin fiziksel özellikleri, konumu, ulaşımı, çevresi, sosyal imkanları gibi faktörler evin değerini ve yaşam kalitenizi etkiler. Konutun içinde ve dışında herhangi bir hasar, çatlak, rutubet, kaçak gibi sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Evin elektrik, su, doğalgaz gibi tesisatlarının da sağlam ve güvenli olmasına dikkat etmelisiniz. Konutun bakım ve onarım masraflarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bu tür işlemler için bir ekspertize danışabilirsiniz. Böyle satın almayı düşündüğünüz konut için bir detaylı bir rapor elde edebilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırması

Sahibinden satılık ev alırken fiyat konusuna da dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Satın almayı düşündüğünüz evin piyasa değerini iyi araştırmalı ve benzer evlerle karşılaştırmalısınız. Fiyatın çok yüksek veya çok düşük olması şüphe uyandırıcıdır. Fiyat pazarlığı yaparken de mutlaka makul bir aralıkta kalmalısınız.

Özetle, sahibinden satılık ev alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konular tapu işlemleri, konutun durumu ve fiyatı olmalıdır. Eğer bu tür konulara dair çekinceniz bulunuyorsa satın alma tercihinizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Bununla birlikte sahibinden ev satın almak yerine sıfır bir konut almayı da tercih edebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’ta Sıfır Ev seçenekleri ile ilgileniyor musunuz? O halde bizimle iletişime geçebilir ve uzman danışmanlarımızdan her türlü bilgiyi temin edebilirsiniz.

SALES POLICY

Payment Plans of Our Projects

As Akol Global, we offer different payment plans specifically for the real estate you want to purchase. You can make your payments with different options during your payment plan, which we have tailored specifically to your financial plans and budget.

In addition to bank loans, you can facilitate your payment process with many options such as medium and long-term payment plans and barter payments.

All units are eligible for Bank Loans up to 120 months maturity.

Akol Global, the Construction Company of Northern Cyprus You can contact us to determine a special payment plan for you or to get more detailed information about payment methods.

Contact Us

KKTC Construction Company Akol Global: Don't wait any longer to find your dream home. Contact us to plan a presentation and get detailed information!

ALL RIGHTS RESERVED COPYRIGHT | Akol Group © 2023.